W jaki sposób zaplanować ogród zimowy, ażeby dawał ci radość po 5, 15, a nawet 30 latach

Projekt ogrodu tworzy się z myślą o tym, iż będzie on służyć domownikom co najmniej przez parę lat. Ale jak zaaranżować ogród zimowy tak, ażeby przyciągał swym wdziękiem nie jedynie 5 czy 10 lat po założeniu, lecz też 15, a nawet 30 lat potem?Ogrody (robinia.waw.pl) zimowe Warszawa pierwsze pięć lat po założeniu, to okres, w którym należy wykazać się rozwagą i wytrwałością w pielęgnowaniu zimowego ogródka. Często, w szczególności zaraz po założeniu ogrodu, jesteśmy rozczarowani. Krzewy jak też drzewa są jeszcze małe, nie maskują przed niechcianymi spojrzeniami, nie dają wiele cienia. We wstępnym okresie życia ogrodu warto postawić na byliny jak też rośliny jednoroczne. Astry nowoangielskie, dzielżany, rudbeki, a także niektóre trawy z powodzeniem zastąpią krzewy – osiągają nawet dwóch metrów wysokości. Użyteczne są również jednoletnie słoneczniki a także poniektóre gatunki pacioreczników. Możemy również wykorzystać pnącza jednoletnie (kobea, fasolnik) oraz wieloletnie (miliny, róże pnące), które to w pierwszym roku po posadzeniu osiągają spore rozmiary. Wprawdzie zamierają na zimę, jednak latem dają odczucie obfitości. W tenże sposób już na początku powstaje ogródek pełen kwiatów, kipiący odcieniami od wiosny do jesieni.

przedogródek

Autor: DWRowan
Źródło: http://www.flickr.com

Przez pierwsze pięć lat istnienia ogrody zimowe Warszawa wymagają gorliwej pielęgnacji – zasilania podłoża, nawadniania, natomiast przed okresem zimowym okrywania młodych drzew oraz krzewów. Uciążliwym zabiegiem jest pielenie. Nim rośliny ozdobne się rozrosną, glebę w ogródku łatwo zasiedlają chwasty. Ich wyrastanie ograniczy ściółka z kory grubości pięciu centymetrów rozłożona pomiędzy roślinkami ozdobnymi. Musimy również pamiętać o systematycznym przycinaniu posadzonych żywopłotów. Zaniedbania w pierwszych latach ich przyrostu sprawią, że nie zgęstnieją od nasady. Pielęgnacji potrzebuje też trawnik. Musi być systematycznie podlewany oraz zasilany nawozami. Po pięciu-dziesięciu latach zimowy ogródek zaczyna przypominać kompozycję ze snów. Drzewka jak też krzewy takie jak hortensja są już na tyle wyrośnięte, że uwydatniają się ich pokrój jak też inne cechy charakterystyczne dla odmiany. Pod koniec tego okresu tworzą wysokie grupy gęstej zieleni i zaczynają dominować w przestrzeni ogrodowej nad bylinami a także roślinkami dwuletnimi.

Żywopłoty, jeżeli były należycie strzyżone, są bujne, a przy tym często osiągnęły planowany kształt jak też wielkość. Stają się dobrym tłem dla pozostałych roślin. Można uznać, że ogródek 10-letni osiągnął zaprojektowaną formę. Aby utrzymać go w należytej kondycji, wymagane jest doroczne zasilanie roślinek kompostem albo nawozami złożonymi. Dzięki temu będą bujnie rosły oraz obficie kwitły.