Inżynierowie bez przerwy próbują nowych metod na to, żeby w naszych domach i mieszkaniach było ciepło. Nadal najpopularniejsze są tradycyjne układy ogrzewania, to znaczy piece na gaz czy paliwa stałe, ogrzewające wodę płynącą następnie do grzejników.
Może nie są one najbardziej wydajne i ekonomiczne, ale w zamian bardzo niezawodne i praktyczne. Ostatnimi czasy w modzie jest również grzanie przy pomocy kominków, ciepło wydzielane w czasie palenia jest wykorzystywane do ogrzewania innych pomieszczeń w domu.
Żeby znaleźć porywające treści w internecie, to najpierw kliknij w odnośnik znajdujący się tu i przejdź dalej (https://zielonaprzestrzen.pl/realizacje/aranzacje-ogrodow/) – zapewne nie pożałujesz.
Pewne osoby stosują również różnego rodzaju elektryczne grzejniki, chociaż ich nie stosuje się jako podstawowego źródła grzania, ale w charakterze uzupełniającym, na wypadek kiedy należałoby z jakiś powodów podnieść poziom temperatury w jednym z pomieszczeń. Elektryczne grzejniki występują w dwóch głównych odmianach. Pierwszym z nich są wersje olejowe, mają one wygląd klasycznego grzejnika z użebrowaniem, a w ich środku znajduje się olej ogrzewany za pomocą specjalnych grzałek.
Jeżeli ten tekst Cię zainteresował, to kliknij ten link, to niezwykle użyteczny artykuł, który opisuje podobne treści.
Drugą odmianą elektrycznych grzejników są tak zwane farelki, w których grzane jest powietrze przelatujące przez gorący układ spirali.
Autor: thekirbster
Źródło: http://www.flickr.com
Od jakiegoś czasu coraz większe zainteresowanie zaczęły zyskiwać panele infared, używające fali podczerwonych. Ich zasada działania polega na użyciu cieplnego promieniowania. Promieniowanie to w przede wszystkim działa na ciało ludzkie i okoliczne przedmioty, a powietrze będzie dopiero później wolno nagrzewane. Dzięki temu całe pomieszczenie nagrzewa się równomiernie, nie wystąpi też zjawisko cyrkulacji powietrza, jakie bardzo często pojawia się przy zwykłych formach grzania. będzie to miało bardzo duże znaczenie dla ludzi cierpiących na alergię, po nie powoduje unoszenia szkodliwych dla nich pyłków.
Następnym plusem takich paneli jest szybkość działania – w zasadzie już od momentu włączenia można poczuć miłe ciepło, gdyż od razu zaczynają działać promienie podczerwone. Dzięki tym cechom grzanie opisywanymi panelami jest znacznie wydajniejsze od tradycyjnych grzejników, ocenia się, że można na nim zaoszczędzić nawet do dwudziestu procent.