Aranżacja ogródka

Aranżacja ogrodu, szczególnie niedużego ogrodu nie zawsze jest prosta. Dobrze zaaranżowany niewielki ogród to staranne połączenie elementów architektonicznych z roślinkami.
Nieduży ogródek często jest osłonięty litym płotem, tworzy salon na powietrzu, którego najważniejszą częścią jest miejsce do wypoczynku.

Trawnik

Autor: Peter Kaminski
Źródło: http://www.flickr.com
Maki

Autor: _Skender_
Źródło: www.flickr.com
W małym ogrodzie (więcej info – http://www.projektoskop.com/26-wiciokrzewy) tak samo istotne jak rośliny będą elementy architektoniczne, dla przykładu nawierzchnie, schody bądź murki. Surowce, z których są wykonane, muszą pasować do architektury budynku.
siatka do siatkówki

Autor: www.homejobsbymom.com
Źródło: http://www.flickr.com
Mały ogródek tworzy statyczny układ, w jakim nie ma miejsca na nieposkromiony wzrost roślinek. Oglądany z bliska – za każdym razem powinien być nieskazitelny oraz dopieszczony w detalach. Układ roślinek a także fragmentów małej architektury w małym ogrodzie (szerzej pod adresem http://www.projektoskop.com/39-rabaty-bylinowe) musi być czytelny; nazbyt duże ich nagromadzenie spowoduje odczucie nieładu. Jeżeli jest dosyć wiele powierzchni, przestrzeń niedużego ogrodu możemy podzielić kępami roślinek lub elementami architektonicznymi tak, by nie było widać wszystkich jej granic; da to złudzenie, iż jest ogromniejsza. Szczególnym przypadkiem jest mały ogród miejski. Ograniczony murami budynków oraz ogrodzenia, nie większy niż pokój, tworzy patio, jakiego większa część jest wybrukowana. Rośliny sadzone są wyłącznie po bokach lub w donicach, jakie można przenosić, tworząc nowe układy.

W małym ogrodzie z założenia nie ma dorodnych roślin, zaś ważną rolę odgrywają elementy architektoniczne. Jeśli wystarczy miejsca w twym ogrodzie, z pewnością warto zadbać o rekreację – wystarczy na przykład rozpostarta pomiędzy drzewami siatka do siatkówki.