Jak zaaranżować ładny i funkcjonalny ogródek

Wielu z nas śni o dużym, pięknym ogródku. W jaki sposób zaprojektować ogród, aby był nie tylko efektowny i estetyczny, ale również funkcjonalny?

Ogród przede wszystkim powinien być miejscem wypoczynku dla nas oraz naszych bliskich. Z tego powodu ważne jest, aby w ogródku znalazło się miejsce, w którym można odpocząć po stresującym czasie.

Najlepiej sprawdzi się w tej roli spory przykryty dachem taras, pawilon albo altanka ogrodowa. W sklepach można zakupić gotowe drewniane altanki ogrodowe, lub można je także samemu zbudować od podstaw. Kupując altanę, warto się pomyśleć, jakie cechy powinna ona wypełniać – jak dużo ludzi ma pomieścić, jaki powinna mieć kształt oraz formę – niewielkiego domku z całymi ścianami i podłogą, czy wystarczający jest pawilon w kształcie tylko zadaszenia opartego na belkach, bez podłogi.

meble ogrodowe

Autor: Herry Lawford
Źródło: http://www.flickr.com

W ogrodzie bardzo przydatny będzie także domek narzędziowy, w którym można upchnąć wszelkiego rodzaju narzędzia ogrodowe i do warsztatu, stojaki na drewno opałowego, rowery, glebogryzarkę i parę innych sprzętów oraz akcesoriów (zobacz). Lokum to jest niesamowicie przydatne – pozwoli na zyskanie większej przestrzeni w domu, co jest niezwykle przydatne w szczególności w przypadku budynków niepodpiwniczonych, w których zazwyczaj trzyma się tego typu sprzęt.

Kiedy mamy ochotę sprawić uciechę dzieciom, można wybudować im mały plac zabaw z drabinkami, zjeżdżalnią i karuzelą. W dobrze zaopatrzonych marketach i w sklepach budowlanych można znaleźć szeroką ofertę tego rodzaju zabawek i sprzętów. Kiedy dysponujemy sporą przestrzenią, najlepiej pomyśleć nad zbudowaniem basenu, który na pewno idealnie się nam przysłuży w upalne letnie miesiące albo drut oporowy do grzałek choćby nad wykonaniem niewielkiego stawu, który na pewno będzie stanowił ładny i wyróżniający element naszego ogrodu.

Kreując ogród, można poczytać na ten temat. W Internecie znajduje się dostępnych mnóstwo stron poświęconych temu, jak ładnie i funkcjonalnie urządzić ten teren. Na różnego rodzaju forach internetowych można poradzić się innych użytkowników w kwestii zaaranżowania naszego ogrodu. Można również skorzystać z pomocy fachowego architekta krajobrazu, który zapewne pomoże nam nadać rzeczywisty wygląd naszym marzeniom i wymaganiom i dopasować ogródek do wszelakich naszych wymagań.
Zobacz altanki ogrodowe.