Kamień w ogrodzie: jak można go wykorzystać

Jeszcze całkiem niedawno kamień w ogrodach stosowany był tylko i wyłącznie do urządzenia popularnego skalniaka. Ale możliwości wykorzystania kamienia w ogrodzie są dużo większe. Stawiając na wykorzystanie tego naturalnego materiału w ogródku, trzeba wybierać właściwe rodzaje. Jakiego typu kamienie najlepiej sprawdzą się w przylegających do domu ogrodach?

ogród

Autor: Erin Brierley
Źródło: http://www.flickr.com
Jakiego rodzaju kamień do ogrodu kupimy, uzależnione jest głównie od tego, w jakim celu mamy w planach go zastosować. Z kamieni można bowiem nie tylko tworzyć ogrody skalne, ale także układać z nich alejki czy budować tak bardzo modne w w ostatnich latach gabiony. Wybrany przez nas kamień do ogrodu powinien odpowiadać również charakterowi, jaki planujemy stworzyć w ogrodzie. (otoczaki) Jeśli nasz ogród ma mieć wyjątkowo naturalistyczny, wiejski charakter to świetnie sprawdzą się w nim kamienie, które zebrać można, wędrując po polach położonych w bliskim sąsiedztwie naszej posesji. W zależności od miejsca, w którym mieszkamy na polach znaleźć można przeróżne odmiany kamieni. Można znaleźć kamienie granitowe, bazaltowe, ale również piaskowce lub wapienie.

kamień w ogrodzie

Autor: Jasmine Schladen
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli planujemy założyć w swoim ogrodzie popularny skalniak także nie możemy kupować kamieni całkiem przypadkowych. Do takiego ogródka trzeba kupić kamienie, które spotkać można w górach, chociażby kamienie typowe dla Tatr. W naszych najwyższych górach wyjątkowo często występuje granit. I to właśnie tego kamieni kamieni należy użyć do stworzenia swojego ogródka skalnego. Zastosowanie granitu sprawi, że ogród będzie wyglądał naprawdę naturalnie. Jak powiedziano wcześniej, kamień to materiał, z którego można zrobić ścieżki ogrodowe. Decydując się na taką ścieżkę, powinno się zastosować twardy kamień – tutaj. Bez wątpienia do układa ścieżek nie daje się piaskowiec i wapień, które są stosunkowo miękkie. W tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się granit lub bazalt. Następne zastosowanie kamieni w ogródku to gabiony. Można je napełniać różnej wielkości kamieniami. Ich wielkość nie może być jednak mniejsza niż oczka siatki, z której gabion został zrobiony. Będą się z niego wtedy bardzo szybko wysypywać.