Krótka prezentacja paru metod i sposobów na zrobienie murków w ogrodzie.

W ogrodach jednym z ważniejszych elementów są różnego rodzaju murki. Wykorzystuje się je w rozmaitych miejscach, na przykład do oddzielenia lub podziału jakiegoś fragmentu działki lub dla zabezpieczenia przed zsuwaniem się gruntu.

Przy okazji jednak można zrobić z nich bardzo ciekawy element zdobniczy, komponujący się ładnie z pozostałym wyposażeniem, trzeba tylko dobrze je zbudować. Murki można robić z paru rozmaitych materiałów, z jakich każdy posiadał będzie trochę inne właściwości, ale też wygląd. Dużym zainteresowaniem cieszą się na przykład murki zrobione z cegły. Są one łatwe do budowania, prezentują się efektownie, a poza tym cechują się dużą wytrzymałością na czynniki atmosferyczne. Jeżeli zastosuje się do budowy cegły, sprawdź moje źródło to można mieć pewność, że taki murek bez problemów wytrzyma kilkadziesiąt lat użytkowania. W związku z tym że cegły będąc naturalnym materiałem mogą po jakimś czasie zmieniać swoją kolorystykę, to w czasie projektowania takiego murku należy o tym pamiętać.
palisada betonowa

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
Wiele osób zamiast różnych cegieł wybiera naturalne kamienie. Są one układane w podobny sposób jak cegły, to znaczy jeden na drugim i łączy zaprawą wapienną lub cementową. Przy tego typu murkach istotny jest wytrzymały i mocny fundament, jaki przez wiele lat będzie musiał utrzymać ciężar całej konstrukcji. Nieco inna technika budowy jest w przypadku palisad, które również zyskują rosnącą popularność w ogrodach.

Jeśli fascynuje Cię prezentowany tekst, odszukaj witrynę, która przedstawia podobne wątki, również będą na pewno interesujące.

Typowa palisada betonowa sprawdź ma kształt okrągłych słupków mających odpowiednią długość, jakie wkopuje się w ziemię. Słupki takie wytwarzane są z mocnego betonu, a ich dużym plusem jest możliwość barwienia na ciekawe kolory. Tym sposobem można budować palisady w oryginalnych kolorystycznych zestawieniach, doskonale komponujących się z pozostałym wyposażeniem.

Słupki oferowane są w różnych długościach, dzięki czemu możliwości ich zastosowania są dość szerokie. Przy ich wybieraniu trzeba pamiętać o tym, że duża ich część musi być zakopana w ziemię, gdyż tylko wtedy całość konstrukcji będzie miała odpowiednią wytrzymałość.