Na co winno się patrzeć wybierając lampy ogrodowe, by uzyskać interesujący efekt?

Mało kto wie, że zawieszanie domowego żyrandola w altance nie jest dobrym pomysłem. Tego typu lampa może nie ziścić indywidualnych wymagań i przede wszystkim może tworzyć realne niebezpieczeństwo pożarowe. Zwykłe lampki nocne lub świąteczne również mogą być niedostateczne. Toteż w pierwszym rzędzie trzeba czytać znaki na obudowach.

lampa ogrodowa solarna

Autor: Bekathwia
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bekathwia/755886448/
Niezależnie od tego, gdzie oświetlenie zewnętrzne zostało wyprodukowane winno mieć znak bezpieczeństwa „B”. Oznacza to, że produkt spełnia narodowe normy zaś „CE” jest symbolem mówiącym, iż oświetlenie ogrodowe spełnia wymogi UE. Dla praktycznie każdego rodzaju opraw, kloszy, itp., kluczowy będzie symbol „IP”, który mówi o poziomie zabezpieczenia źródła światła poprzez obudowę i jest złożony z dwóch cyfr. Pierwsza mówi o zabezpieczeniu przed ciałami stałymi, przykładowo: kurz, pył. Z kolei druga liczba mówi o ochronie przed cieczami.

Kupując oświetlenie zewnętrzne trzeba mieć na uwadze, gdzie będzie ono zamontowane. Lampa umieszczana pod dachem, przykładowo. w ogrodowej altanie powinna mieć stopień ochrony na poziomie IP 21. Oświetlenie ogrodowe stojące jak też słupki kęsbet słupki parkingowe bez swojego zadaszenia winny mieć stopień zabezpieczenia na poziomie IP 44.

Zapraszamy na nowe informacje z witryny, jeżeli te, które zamieściliśmy tutaj, Ci się spodobały. W innym tekście przygotowaliśmy dla Ciebie więcej wiadomości.

Do podświetlenia oczka wodnego wskazane jest wybierać lampy z co najmniej IP 68. Następnym głównym parametrem jest klasa ochronności. Wyznacza ona typ zastosowanej w oświetleniu izolacji elektrycznej. Lampki nocne ogrodowe winny mieć II klasę ochronności zaś te przy oczkach wodnych winny mieć III klasę. Opłaca się poza tym zaopatrzyć się w oświetlenie zasilane bezpieczniejszym napięciem, np: 12V czy też 24V. Bez zważania na dobre właściwości nie powinno się montować lamp w niebezpiecznych obszarach.

lampa ogrodowa

Autor: Darius Huntly
Źródło: http://www.flickr.com
Przed zawieszeniem oświetlenia w upatrzonym przez siebie miejscu warto przyjrzeć się czy posiada ono właściwe odprowadzenie wody. Warto upewnić się, czy po ulewnych deszczach zalegają tam kałuże. Pomimo że obudowy lamp ogrodowych posiadają dobrze zabezpieczone okablowanie, z upływem czasu zabezpieczenia te osłabiają się a przez to mogą być źródłem awarii bądź różnych zagrażających życiu zdarzeń. Lampa stojąca w kałuży po deszczu jest w stanie stanowić niebezpieczeństwo. Z całą pewnością jej żywotność stanie się krótsza. Opłaca się więc dobierać specjalne pola dla oświetlenia ogrodowego o bezpiecznych technicznych właściwościach.