Piękny i czysty trawnik przez cały sezon.

Chlubą nie jednego polaka jest jego ogród. Nieraz jednym z najistotniejszych, jak również wywierających wrażenie, elementów jest trawnik. Nasycona zieleń, równo przystrzyżona trawa, jednakowa gęstość- takich cech pragnie każdy ogrodnik. W jaki sposób zatem sprawić, by nasz trawnik sprawiał, by sąsiadom rzedły miny na jego widok?

Na wstępie powinniśmy rozpocząć od posprzątania terenu- pozbywamy się wszystkich kamieni czy gruzu. Nie mają one pozytywnego wpływu na glebę i na rośliny, warto więc się go pozbyć. Następnie, jeżeli teren, na którym rozplanowujemy nasz ogród, mamy zachwaszczony, powinniśmy zająć się jego odchwaszczaniem. Jeżeli używamy chemii, należy to zrobić co najmniej miesiąc przed zasianiem trawy czy posadzeniem pozostałych roślin.

koszenie trawy

Autor: David Mulder
Źródło: http://www.flickr.com

Obszar oczyszczony, odchwaszczony, czyli trzeba teraz zabrać się za jego kształtowanie. Zastanówmy się, jak chcemy żeby ogród wyglądał, żeby nie było żadnej dodatkowej roboty potem. Jeśli chcemy usunąć jakieś drzewa czy krzaki, zróbmy to natychmiast.

Zwolennikom rzetelnej informacji zalecamy ten link (https://ogrodymaskulanis.pl/), ponieważ nie dość, że traktuje on o pokrewnej problematyce, to wykonuje to też w niezwykle pasjonujący sposób. Kliknij i zobacz!

Po wyjęciu roślin pozostaną nam dziury, które trzeba będzie uzupełnić. Następnie powinniśmy zabrać się za przygotowanie ziemi- nie powinna być zbyt kwaśna, ani zbyt zasadowa- tu również należy przemyśleć jakie rośliny posadzimy, oraz jaką wartość pH powinna mieć gleba pod naszą trawę.

Kolejny etap to wałowanie ziemi. W tym miejscu przyda nam się już sprzęt ogrodniczy – walec do ziemi, który możemy wypożyczyć od specjalistycznej wypożyczalni. Zabieg ten wyrówna nam powierzchnię pod trawnik, zagęści glebę, a to natomiast sprawi, że nasiona lepiej się zakorzenią. Wałować powinno się wzdłuż ogrodu, potem wszerz, następnie raz jeszcze, jednak po przekątnej. Teraz możemy zasiać trawnik. Wykonujemy to w warunkach sprzyjających kiełkowaniu.

Czy zainteresowała Cię autorska strona www (https://www.artimbo.pl/meble-ogrodowe,g58.html)? Bardzo mi przyjemnie. Wspaniale będzie, jeżeli poświęcisz jeszcze sekundę, żeby napisać swą opinię.

Trawę wysiewamy na wiosnę, pod koniec kwietnia do pierwszej połowy maja, lub późnym latem, pod koniec sierpnia do pierwszej połowy września.

Kiedy nasz trawnik urośnie od ziemi i zacznie się zagęszczać, jesteśmy niemal „w domu”. Teraz czekamy, aż nasze źdźbła podrosną na wysokość ok 8-10 cm i będziemy mogli zrobić nasze pierwsze koszenie. Najlepsze do tego typu zadań są kosiarki spalinowe – koszenie musi zostać wykonane tak, by rany po cięciu były możliwie niewielkie. Istotne tu jest, by ostrza kosiarki były jak najbardziej ostre..

Uff, dużo tego, ale wszak najważniejszy jest efekt końcowy. Prawidłowe wykonanie wszystkich kroków, z niewielką pomocą sprzyjającej pogody, da nam wspomniany na początku artykułu piękny trawnik.