Jak rosną korzenie i jakie wyróżniamy ich rodzaje?

Konstrukcja trawy jest arcydziełem. Bardzo długa w stosunku do średnicy, na jej zakończeniu umiejscowiony jest ciężki kłos. Smagana wiatrem wygina się, lecz się nie łamie dzięki konstrukcji tkanek oraz ich strategicznym rozmieszczeniu na obwodzie łodygi.

Rośliny rosną przez całe ich życie. Za ich przyrost odpowiedzialne są tkanki twórcze, które zbudowane są z małych komórek o cienkich ścianach i dosyć znacznych jądrach komórkowych. Te komórki posiadają niezdrewniałe ściany oraz małą objętość, dlatego też zdolne są do ciągłych podziałów. Jest to organ roślinny, który dostarcza roślinom sole mineralne oraz wodę oraz przytwierdza rośliny do podłoża. U roślin wieloletnich pełnić może funkcję organu spichrzowego w wyniku przystosowania do środowiskowych warunków korzeni poszczególnych grup ekologicznych roślin. Mogłyby spełniać dodatkowe role.

W tym miejscu opublikowana jest jeszcze inna strona prezentująca taką sprawę. Sprawdź także inny świetny tekst (https://febestore.pl/) na opisywany temat. On również jest warty poznania.

Modele korzeni są ukryte w ryzodermie, która wytwarza włośniki zwiększające dodatkowo jej nawierzchnię. Stanowi ona chłonny układ, który pobiera wodę i sole mineralne.

kwiaty

Autor: Raquel Gálvez
Źródło: http://www.flickr.com

Korzeń napotkać można prawie u wszystkich roślin naczyniowych i jest nieobecny tylko u mających chwytniki psylotowe i co poniektórych roślin, u jakich zanik korzenia nastąpił wtórnie. Rośliny są zakorzenione zwykle w ziemi. Epifity wykształcają powietrzne korzenie, hydrofity zanurzone korzenie. Przez wzgląd na sposób powstawania możemy wyróżnić korzenie pierwotne, które rozwijają się ze związków korzenia zarodkowego, korzenie boczne, które pojawiają się jako odgałęzienia głównego korzenia w strefie ich odbudowy wtórnej i korzenie przybyszowe, które powstają zazwyczaj w części pędu rośliny, a korzenie generują niezwykle silnie rozczłonkowany układ penetrujący podłoże, który określany jest systemem korzeniowym. Stanowi on biegun dolny osiowych organizmów roślinnych, u których biegun górny to pęd. Korzenie w odróżnieniu od pędu nie wytwarzają liści i przeważnie rosną w dół.

Najczęściej są niezielone, ale co poniektóre korzenie powietrzne mogłyby również mieć chlorofil. Przeciętny korzeń jest otoczony epidermą zatem skórką. Zwans ona jest również ryzodermą albo epiblemą.