Jakie drewno jest dobre do budowania domu? Czy opłaca się w ogóle budować domy z drewna?

Jedną z początkowych decyzji, jaką trzeba podjąć przed rozpoczęciem budowy domu jest to, z jakiego typu surowców będzie zrobiony. Najczęściej w dzisiejszych czasach wybór pada na drewniane technologie, i nie ma co się dziwić, ponieważ dają one niezwykłą solidność i ładny wygląd.

dodatkowe informacje na tej stronie

Autor: Icopal S.A.
Co więcej, z tego surowca jesteśmy w stanie wykonać bardzo wiele przydatnych rzeczy, bardziej i mniej zaawansowanych technologicznie, jak chociażby wiaty drewniane Wrocław. Za tego rodzaju konstrukcjami przemawia naprawdę dużo czynników, zaś ten najbardziej istotny odnosi się do szybkiego czasu w jakim można postawić budynek. Budowle z drewna robi się naprawdę szybko, przez co na tego typu konstrukcje decydują się inwestorzy, jacy nie posiadają nazbyt dużo czasu, nie mogą sobie pozwolić na budowanie przez kilka sezonów. To więc bardziej konieczność aniżeli świadomy wybór. Do tego, wbrew panującemu przekonaniu właściwie postawione i eksploatowane domy drewniane nie są gorsze i mniej trwałe, niż te murowane. To samo możemy mówić o ogniotrwałości.

Dobrze zaimpregnowane elementy drewniane albo zabezpieczenie płytami gipsowo-kartonowymi ochrania taką drewnianą konstrukcję przed ogniem. Nie istnieje w związku z tym niebezpieczeństwo, iż decydując się na mniej tradycyjną technologię ryzykujemy bezpieczeństwem lub zbiorniki ze stali nierdzewnej trwałością tak postawionego domu. Istnieją różnorakie typy drewna, dzięki jakim możemy zbudować nasz dom. Jednym z gatunków jest brzoza.

Takie drewno możemy łatwo modelować oraz obrabiać, a ze względu na to, że nie należy do najtwardszych, jest łupliwe. Warto wykorzystać je do zrobienia części wykończeniowych, jak okleina albo sklejka (dowiedz się więcej). Kolejny, godny polecenia rodzaj, to dąb. Jego trwałość zależy od szerokości słojów, a szerokie słoje świadczą o dużej twardości drewna.

Z jednej strony tego typu drewno jest ciężkie w obróbce, z drugiej natomiast jest bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia jak również tarcie. Wąskie słoje mówią o tym, że drewno jest nazbyt miękkie i nieodporne na owady. Tego typu drewno zaś za sprawą wody robi się twardsze. Może pękać, jeśli nie zostanie odpowiednio wysuszone. Jest istotne w niektórych branżach, tym bardziej zaś w pracowni stolarskiej.