Sport dla maluchów – z jakiego powodu warto dzisiaj zachęcać pociechy do częstej aktywności fizycznej?

Aktywność fizyczna posiada wielkie znaczenie dla ludzkiego zdrowia i wyglądu. Rodzice powinni próbować zachęcać dzieci do uprawiania sportu i przede wszystkim, wyrobić w nich dobre nawyki, które będą kontynuowane w dorosłym życiu. Na szczęście, obecnie mamy do dyspozycji wiele ciekawych dyscyplin sportowych, w związku z tym każda osoba będzie umiała znaleźć rozwiązanie, które przypadnie jej do gustu.

Kucyk i dziewczynka

Autor: pxlcookies
Źródło: http://www.sxc.hu/

Bardzo dużą popularnością charakteryzuje się chociażby jazda konna – czytaj więcej: Mów mi wodzu! :). Z jakiego powodu? Konie (zobacz kamizelki jeździeckie) to cudowne zwierzęta, a jazda wbrew pozorom potrzebuje ogromnych umiejętności oraz koordynacji ruchowej. Okazuje się, że to może być dobry sposób na ćwiczenie. Poza tym, zadowalające efekty gwarantuje tak zwana hipoterapia (), czyli terapia z udziałem koni, która jest stosowana w przypadku dzieci. W swojej ofercie posiada ją obecnie wiele ośrodków terapeutycznych.

Czemu jeszcze warto zachęcać własne dzieci do częstej aktywności fizycznej? Ćwiczenia mogą stać się hobby, nauczyć nie tylko samodyscypliny, ale również upartego dążenia do celu, co może się przydać w szkole czy w pracy. Sporty grupowe natomiast pozwalają na trenowanie współpracy oraz umiejętności współdziałania z innymi osobami. Przed wybraniem konkretnej dyscypliny należy w pierwszej kolejności porozmawiać z dzieckiem, zapytać go o to, które ćwiczenia chciałoby realizować oraz wspólnie podjąć zadowalającą decyzję.

Oczywiście, uprzednio trzeba też zastanowić się nad tym, jaką kwotę jest się w stanie miesięcznie przeznaczyć na ten cel, ponieważ przeważnie treningi pod okiem wyspecjalizowanych trenerów kosztują. Czasem niezbędny jest również sprzęt oraz strój, co warto mieć na uwadze. Jeżeli ma się ograniczone fundusze, można poszukać używanych akcesoriów.

Konie

Autor: ime
Źródło: http://www.sxc.hu

Dzieci świetnie uczą się przez naśladowanie swoich rodziców, z tego powodu jeśli maluch nie wykazuje zainteresowania sportem, dobrze jest pokazać mu, że mama i tata ćwiczą i zająć się dyscypliną, którą da się uprawiać rodzinnie, przykładowo jazdą na rolkach lub na rowerze. Reasumując, dobrze jeśli rodzina wspólnie uprawia sport i próbuje dbać o rozwój fizyczny swoich dzieci, gdyż w przyszłości to z pewnością zaprocentuje. Dla pasjonatów koni: sprawdź tę rekomendację.