Świetny pomysł na ćwiczenia z osobami niepełnosprawnymi i nie tylko

Od dawna wiadomo, że zwierzęta mogą pomóc we właściwym rozwoju małych dzieci i mogą również pomóc w pewnego rodzaju wyciszeniu i uspokojeniu się ludziom starszym. Nie bez powodu w wielu domach są zwierzęta.

Nie chodzi jedynie o zdyscyplinowanie dzieci do np. obowiązków związanych z tym, że w domu jest zwierzę, ale zwierzę prowadzi do tego, że w domu panuje całkiem inna atmosfera. We wspomaganiu koordynacji psycho-ruchowej zwierzęciem idealnym okazuje się koń. Koń jest idealnym dodatkiem do rehabilitacji. Taka profesjonalna hipoterapia może zdziałać cuda. Koń jest dla pacjenta, prawie tak samo ważny, jak pies przewodnik dla osoby niewidomej. Oczywiście nie oznacza to, że dziecko, które nie ma pełnej sprawności ruchowej ma prowadzać ze sobą w każde miejsce kucyka. Chodzi, o to, że dziecko będąc na koniu czuje się pewnie i dobrze. Taka rehabilitacja jest bardzo potrzebna dla osób z różnego rodzaju zaburzeniami. Hipoterapia świetnie wspomaga różne inne rehabilitacje. By hipoterapia miała sens dobrze, by dziecko regularnie korzystało z tego typu zajęciach.

Hobby, które ratuje życieKażda osoba, która nie miała nigdy okazji jeździć konno powinna, natychmiast to zmienić. Każda stadnina koni ma szkółkę jeździecką i ma w swojej ofercie możliwość wykupienia nawet kilkudziesięciu minut ma początek. A Ci, którzy uważają, że jazda konna nie jest dla nich i są pełni obaw, powinny pomyśleć o hipoterapii, czyli o osobach, które mimo swej niepełnosprawności jeżdżą konno. Nie trzeba się bać, konie (zobacz co oferuje hodowla koni) odczuwają nasz strach, trzeba po prostu chwilę przebywać w stadninie by samemu odczuć tą siłę, która płynie z wnętrza tych zwierząt. Osoby pracujące w stadninie wytłumaczą nam jak się zachować będąc na koniu. Poza tym nikt nas samych nie zostawi.

Początkowo będziemy prowadzeni przez pracownika stadniny. A jeśli nadal będziemy się bać, to nawet przez cały czas będziemy mieli obok siebie kogoś do pomocy. Z czasem przyzwyczaimy się do siodła. Strach z każdą minutą będzie mniejszy i niemalże na pewno będziemy chcieli wrócić na kolejną lekcję. Konie potrafią uspokoić nawet najbardziej zdenerwowaną osobę. Dlatego jeżeli nie mamy chwili by w codziennym biegu złapać oddech i rzeczywiście się odprężyć to wizyta w stadninie będzie świetnym rozwiązaniem – stadnina koni Iskra to miejsce, gdzie naprawdę możemy zapomnieć o kłopotach codzienności. I co niezmiernie istotne, dla konia nie jest ważne czy ktoś jest bogaty, czy biedny, czy jesteśmy zdrowi czy chorzy, te zwierzęta wszystkich traktują w taki sam sposób

.