W jaki sposób dbać o ogród? Kilka porządnych patentów

Ogród to szczególne miejsce dla każdego właściciela. Niezależnie od wielkości jest miejscem relaksu, w którym można się wyciszyć i odpocząć po męczącym dniu. Metod rozplanowania ogrodów jest ogromna liczba; klasyczne szkoły w tym zakresie powstawały już przed wieloma wiekami. Od najdawniejszych czasów bowiem doceniano urok i uspokajający wpływ tego miejsca. Kilkanaście lat temu jeszcze powszechne było na przykład zakładanie przydomowych ogródków warzywnych, przez co posiadało się naturalne wyroby bez konieczności kupowania ich.

ogród - zdjęcie

Autor: Guilhem Vellut
Źródło: http://www.flickr.com

Aktualnie warzywa zostały zastąpione przez wymagające mniejszej uwagi drzewka owocowe. Przestrzeń pomiędzy ścieżkami zajmują zwykle krzewy i kwiaty. Umieszcza się też niejednokrotnie specjalne elementy dekoracyjne, jak na przykład oczka wodne, stawy i pomosty.

Źródłem wiadomości i inspiracji w kwestii zakładania i urządzania ogrodu może być bardzo dużo miejsc i osób. Jak w niemal każdej sprawie, także w tym aspekcie dobrze jest zawsze zapytać o zdanie znajomych i rodzinę. Poza tym ostatnio chętnie oglądane są fachowe programy telewizyjne, takie jak przykładowo Maja w ogrodzie . W programach takich, za pośrednictwem wszechobecnego środka masowego przekazu, podawane są informacje na temat tworzenia ogrodu i jego pielęgnacji. Można się dowiedzieć wielu rzeczy w kwestii roślin i sposobów uprawy. Przy tym promowane jest spędzanie wolnych chwil na dworze na co dzień, przykładowo poprzez jedzenie posiłków z rodziną na zewnątrz. Przydatnym źródłem wiadomości bywają także czasopisma specjalistyczne i strony WWW.

Pielęgnacja roślin

W utrzymaniu ogrodu najbardziej istotną sprawą jest odpowiednia dbałość o rośliny w nim posadzone. Chodzi tu zarówno o duże drzewa (sprawdź też wycinka drzew) owocowe, jak i niewielkie kwiaty i trawy. Prace ogrodowe w dużym stopniu uzależnione są od panującej pory roku. Powinno się pamiętać, że rośliny mają różny czas sadzenia, na przykład niektóre sadzi się wiosną, inne jesienią. Co do drzewek owocowych, trzeba co jakiś czas przycinać ich konary i kontrolować, czy na pniu i liściach nie ma szkodników. Należy zasięgnąć informacji jakie są najlepsze dla konkretnego typu roślin i takie środki co jakiś czas wykorzystywać.