Wspaniała oranżeria, która pomniejszy straty energii cieplnej w domu oraz będzie idealnym miejscem do wypoczynku wśród zieleni

Przeszklona oranżeria, pełna zieleni jak również pięknych roślin może stać się wspaniałym miejscem do odpoczynku tudzież może dodatkowo wspomóc ocieplania naszego domu zimą. Oranżeria z roku na rok staje się coraz popularniejszym elementem nowoczesnych budynków- warto wiedzieć jakie zalety a także wady posiada tego rodzaju rozwiązanie.

Jedną z największych

ogródek zimowy

Źródło: pixabay.com

zalet oranżerii jest to, że świetnie wpływa na koszt ogrzewania naszego domu podczas chłodniejszych pór roku. Dodatkowa przestrzeń, która chroniona jest od zewnątrz szklaną przegrodą stanowi buforową przestrzeń, która zmniejsza straty ciepła. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie głównie ze względu na oszczędność ciepła. W dodatku może być bardzo pięknym miejscem, w którym umieścimy krzewy a także kwiaty i nawet zimna pora roku nie pomniejszy ich uroku. Niezależnie od tego jaka jest pogoda można cieszyć się piękną naturą w pobliżu naszego domu. Ogrody zimowe są więc bardzo atrakcyjnym elementem każdego budynku. Oprócz mnóstwa zalet mają też kilka wad, lecz w większości przypadków można sobie z nimi odpowiednio poradzić.

Może Cię również zainteresować – Robert Matuszewski

Ogrzewanie oranżerii trochę mija się z celem, bowiem wtedy zwiększymy koszty ogrzewania, zamiast docieplać dom bez powiększania kosztów ogrzewania. Oranżerie nie powinny być dogrzewane, jednak w trakcie zimy panuje w nich dosyć niska temperatura. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że szklane przegrody powodują duże straty ciepła.

Trzeba jednak pamiętać, iż niezależnie od tego czy jest zima czy też lato świeci słońce, które może ogrzać nasze ogrody zimowe. Najkorzystniej będzie stworzyć oranżerię od południa, w miejscu niezacienionym przez rośliny, gdzie słońce będzie mogło dobrze ogrzać powierzchnię oranżerii przez szklane przegrody. W lecie natomiast musimy zadbać o rolety (refleksole w kasecie) lub żaluzje, które będą zmniejszały działanie słońca. Kiedy chcemy utworzyć przy swoim domu oranżerię, należy usytuować ją w odpowiednim miejscu i zadbać o to, aby także w zimie można było w niej miło spędzić czas. Oprócz tego, iż pomniejszymy straty ciepła będzie można cieszyć się dodatkową, zieloną przestrzenią w trakcie chłodniejszych pór roku.

Sprawdź także: