Szkody w ogródku spowodowane przez gryzonie – jakim sposobem im zapobiegać?

Ogrodnictwo jest świetnym zajęciem, jakie jest w stanie sprawić sporo przyjemności, ale też wymaga dużo wysiłku i cierpliwości. Coraz więcej ludzi odnajduje w nim własną pasję i każdą wolną chwilę oddaje na troszczenie się o swój zielony ogród. Nie sposób ukryć, że gdy wszystkie rośliny zaczynają pięknie rosnąć satysfakcja z dokonanej pracy jest ogromna. Z tego powodu każde straty, czy to wywołane siłami natury czy gryzoniami są bolesne. Dobrze jest skutkiem tego ciekawić się tym, jak można ochraniać kwiaty przykładowo przed porywistym wiatrem czy ziąbem, a także jak efektywnie pozbywać się gryzoni.

kopiec kreta

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com
W rozmaitych marketach ogrodniczych można zdobyć nadzwyczaj dużo rozwiązań, dzięki którym ograniczymy szkodnikom dostęp do naszego ogródka. Nie da się ukryć, iż zmorą każdego ogrodnika są krety oraz nornice. Prócz tego, że budując kopce w glebie zaburzają całkowity wygląd przestrzeni ogrodowej to w dodatku zjadają bulwy kwiatów i nasiona roślin. Bez dwóch zdań jest to najogromniejsza szkoda, bo cebulki pięknych roślin nie są tanie i łatwe w późniejszym utrzymaniu. Z tego powodu należy zastanowić się, czy nie korzystniej jest poświęcić nieco więcej funduszy i na początku sezonu inwestować w odpowiednie rozwiązanie. Do takich na pewno należy siatka na krety, która dobrze blokuje ich dostęp do centralnej części ogrodu (). Stworzona z solidnego tworzywa i z gęstym splotem jest zwyczajnie dla gryzonia granicą nie do pokonania. Ceny takich siatek w marketach internetowych są bardzo przystępne, dlatego warto od razu nabyć potrzebną ilość metrów, by rozłożyć ją na jak największej powierzchni ogrodu. Czytaj też

kret w ogrodzie

Autor: Serena
Źródło: https://www.flickr.com
Rzecz jasna siatka (siatka elewacyjna) na krety jest jak najbardziej bezpieczna dla gryzoni i innych zwierząt, stąd wiele osób chętnie z niej użytkuje. W przeciwieństwie do innych rozwiązań jest tania i łatwa w użyciu. Gdy tylko możemy wykorzystujmy z takich metod, żeby ustrzec się ponadprogramowych kosztów powiązanych z dewastacją ogrodu. Nigdy nie przewidzimy, czy jakieś gryzonie nie zasiedlą się w pobliżu naszego terenu.