Z jakich powodów kamienie zyskały taka popularność w ogrodach, do czego używane są otoczaki.

Trudno wyobrazić sobie ładny ogród bez kamieni. Jako że stanowią one naturalny budulec, występują w bardzo dużej ilości kolorów i rodzajów, to i są bardzo często wykorzystywane w większości ogrodów. Kamienie twarde, przykładowo takie jak granit czy bazalt to podstawowy materiał alejek, ścieżek, ogrodzeń oraz murków.

ogród, otoczaki, ogrodnictwo

Autor: Navin75
Źródło: http://www.flickr.com
Z kolei tak samo popularne piaskowce i wapienie również wykorzystuje się w ogrodzeniach i murkach, lecz są także elementami sadzawek, oczek wodnych i skalniaków. Te ostatnie odmiany kamienia można zaimpregnować, przez co da się znacznie przedłużyć ich żywotność. Kamienie naturalne sprzedawane są w różnych postaciach. (kamienne kominki) Przeważnie jest to żwir, grys, kostki i płyty, ale można też zakupić całkiem spore kamienie, które samodzielnie stanowią efektowny element do dekoracji. Kamienie w ogrodach przede wszystkim są używane jako element budowlany, dzięki swojej twardości i wytrzymałości. Jednak równie często stosuje się je jako element typowo dekoracyjny, w tej roli dzięki ogromnie różnorodnej kolorystyce i fakturze także świetnie będą się sprawdzać.

Jednym z częściej wybieranych odmian kamieni stały się otoczaki. Ich charakterystyczną cechą jest to, że posiadają one zaokrąglane brzegi. Otoczaki naturalne wydobywa się z rzek, to właśnie woda będzie im nadawać taki oryginalny, atrakcyjny wygląd.

otoczaki białe, kamienie, ogród

Źródło: flickr.com
Wykonuje się je także w sposób maszynowy, przez co są dostępne w znacznie większej ilości rodzajów niż naturalne. Na przykład w korytach rzek otoczaki białe rzadko się spotyka, ale wykorzystując odpowiedni rodzaj skał można je wyprodukować w przemysłowej ilości. Otoczaki sprzedawane są w bardzo dużym przekroju wielkościowym. Całkiem małe mają po centymetrze średnicy, ale znaleźć także można pojedyncze sztuki sto razy większe- więcej dowiesz się tutaj: Firma Kamieniarska Kohut. Ten rodzaj kamienia jest powszechnie wykorzystywany w ogrodzie. Najczęściej używa się go jako efektowny element dekoracji, żadna sadzawka nie obejdzie się raczek bez tego typu ozdoby. Ale można również robić z niego ciekawe elementy konstrukcyjne, na przykład murki czy ogrodzenia.