Czy obsadzenie oczka wodnego roślinami ma na celu tylko skorygowaniejego wyglądu?

Oczko wodne jest piękną dekoracją upiększającą ogród. Jedną z niejednokrotnie pomijanych tematów przy zakładaniu swojego oczka wodnego jest obsadzenie go rroślinnością. Są one niezbędne by oczyszczać wodę z nadwyżki soli mineralnych oraz zapewniają jej odpowiednie natlenienie. Winny zajmować około 1/3 całego zbiornika. Przy mniejszej ilości mogą nie nadążyć z oczyszczaniem wody. Trzeba także wiedzieć, że zanim zarybimy oczko, nasze rośliny winny być już dobrze ukorzenione. Dobrym wyznacznikiem jest przejrzystości wody, informująca nas o równowadze biologicznej. Konieczne jest również dbanie o roślinność strefy przybrzeżnej, ocieniające nasze oczko dając schronienie narybkowi i spowalniające rozrost glonów.

różany ogród

Autor: Tara Schmidt
Źródło: http://www.flickr.com
Roślinki umieszcza się w pojemnikach dostosowanych do materiału, z jakiego wykonano oczko wodne. W przypadku form z betonu, tworzywa czy laminatu wygodne są specjalne koszyki z tworzywa sztucznego. Ich boki i dna mają bardzo małe oczka, dzięki temu podłoże nie jest wymywane. Można też zastosować kieszenie plecione z juty lub włókna kokosowego, które wiesza się na brzegu stawu. W przypadku oczek obłożonych foliami, które mogą zostać uszkodzone przez korzenie, konieczne jest nasadzenie roślin w szczelnych pojemnikach.

Czy prezentowany post jest dla Ciebie absorbujący? Jeżeli tak, to umieszczona tutaj wiarygodna treść bardzo wiarygodna treść również jest warta uwagi.

Sadzonki lokujemy w mieszance piasku i gliny w proporcji 1:1. Pojemniki dobrze jest, po ulokowaniu na dnie zbiornika, obsypać żwirem, co utrudnia ich przesuwanie się i wypłukiwanie ziemi. Nieco więcej na tematy ogrodowe w tym źródle – węże i zraszacze do ogrodu.

Sadzenie możemy rozpocząć dopiero wtedy, gdy temperatura świeżo napuszczonej wody osiągnie temperaturę otoczenia. Oczko wodne obsadzamy nadającymi się do tego celu rodzajami roślinek, dobierając je pod kątem głębokości wody. Jeżeli dno stawu jest wyprofilowane w półki, możemy nasadzać rośliny w trzech strefach:

•bagnistej – głębokość 10-20 cm, nie powinna zajmować więcej, niż 30% powierzchni stawu,
•płytkiej – do 30-50 cm głębokości;
•głębokiej – do 120 cm.

kwiat ogrodowy

Autor: Kelly Hunter
Źródło: http://www.flickr.com

Samo obrzeże stawu odpowiednio zakryją rośliny wodne nasadzone w wodzie, przy jego brzegu, w jutowych workach oraz roślinki płożące, sadzone na zewnątrz. Wokół zbiornika i na zboczach kaskady nie możemy sadzić roślin wodolubnych, gdyż ziemia tam jest zbyt sucha. Na pagórku, z którego wypływa strumyk sprawdzają się rośliny przeznaczone do skalniaków. Najważniejsze, aby nie były zbyt wysokie. Jeśli napełniamy staw z wodociągu, musimy uzdatnić wodę stosownymi preparatami chemicznymi, gdyż zazwyczaj jest ona twarda. W takim wypadku także po dopełnianiu stawu konieczne jest skontrolowanie twardości. W ciągu sezonu wodę winno się dopuszczać w niedużych ilościach i możliwie rzadko. Podstawowym problemem w oczku wodnym są glony. Rozwijają się, gdy woda nie jest dostatecznie napowietrzona, zbyt mocno nasłoneczniona lub za bardzo zanieczyszczona. Gdy jest ich dużo, wyciągamy je specjalnymi siatkami na długim drążku.

Stosuje się również preparaty chemiczne, które niwelują glony, ale nie są szkodliwe dla zwierząt wodnych. Potrzebne są filtry mechaniczno-biologiczne z lampami UV, których promieniowanie zabija glony. Mogą to być przykładowo – chemia oraz akcesoria do basenu. Ale np. ryby żywiąc się nimi oczyszczają wodę. Niektóre roślinki także utrudniają rozwój glonów. To grzybienie, grzybieńczyki, mięta wodna, okrężnica, rdestnica, rzęśl, sitowie i trzcina. Co jakiś czas konieczne jest oczyszczenie środka zbiornika. Oczywiście, spuszczanie z niego wody jest czasochłonne i zagraża roślinom oraz zwierzętom wodnym. Dlatego wskazane jest korzystać ze specjalnego odkurzacza. Pracuje on w obiegu zamkniętym. Wodę pobiera się ssawką z dna oczka wodnego, wraz z zanieczyszczeniami. Potem jest ona kierowana do filtra mechanicznego, w którym osiadają te zanieczyszczenia, i z powrotem wypuszczana do stawu. Ssawka jest umieszczona na giętkim przewodzie, do którego końca jest przyłączony drążek teleskopowy, co zwiększa zasięg pracy odkurzacza. Na jesieni trzeba nad stawem rozpiąć siatkę, aby do wody nie dostawały się liście z krzaków, którymi obsadzony jest ogród.