Lecznicza moc ziół

Zioła w ogrodzie

Autor: OakleyOriginals
Źródło: www.flickr.com

Wiedza zwykłego Kowalskiego w kwestii ziół oraz sposobu działania poszczególnych z nich jest niewielka.

Kiedyś powszechna, zazwyczaj wśród ludzi z małych miejscowości oraz wsi, stopniowo zanikała. Zatem rodzi się pytanie czy coraz powszechniejsza popularność medycyny naturalnej sprawi, iż ziołolecznictwo przeżyje swój renesans?

Ostatnio można zaobserwować wzrost zainteresowania wiedzą w kwestii ziół. Wykorzystuje się je na przykład w ziołolecznictwie, aromaterapii, a także ceni się je jako przyprawy.

Zioła lecznicze są uprawiane i znane od wielu stuleci. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy miętę i rumianek. Dobrze znana ze swoich kojących właściwości jest także melisa. W przypadku, gdy rodzą się wątpliwości na temat właściwości i zastosowania interesujących nas ziół najlepiej zaopatrzyć się w tzw. zielnik czy poradnik zielarski. Jeżeli nie mamy chęci wydawać oszczędności na książkę możemy również poszukać informacji w zielnikach internetowych. Warto od nich rozpocząć, gdy chcemy stworzyć prywatny kącik ziół w ogródku koło domu czy po prostu na parapecie.

Prócz ziół leczniczych bardzo dużą popularnością cieszą się zioła na odchudzanie. Znacznie przyspieszają one przemianę materii i pomagają czyścić nasz organizm z toksyn. Zaliczyć do nich możemy między innymi fiołka trójbarwnego, krwawnik pospolity i szałwię lekarską. Spożywa się je w formie naparów. Sposób ich przygotowania jest różny, dlatego powinno się wcześniej dowiedzieć się w jaki sposób należy przygotować dany napar. Nie każde zioła zalewa się gotującą wodą, ponieważ mogą one przez to stracić swoje dobroczynne właściwości. Przyjmując zioła, odchudzamy się w znacznie bardziej bezpieczniejszy sposób niż w przypadku przyjmowania różnych specyfików, służących do sztucznego uzupełniania żołądka.

Podobnie jak w przypadku leków, tak samo z ziołami trzeba postępować ostrożnie. Jeśli nie udało nam się wyszukać żadnych istotnych danych w temacie działania danej rośliny, sposobu jej przyrządzania oraz jakie są bezpieczne dawki – lepiej nie ryzykować. Należy pamiętać, iż zioła lezioła lecznicze (zobacz także zioła lecznicze)?wnież zawierać w sobie toksyny, a różnica pomiędzy dawką toksyczną i leczniczą może być bardzo mała.